Pracownik biura podróży – jakie powinien mieć kwalifikacje?

biuro podrozy

Praca w biurze podróży należy do jednych z tych, które umożliwiają podnoszenie kompetencji, kontakt z ludźmi, a tym samym – rozwijanie się. Jest to zawód, który w znaczny sposób poszerza wiedzę o świecie, stąd też na pewno wpisze się w oczekiwania pasjonatów jego odkrywania. Jakie predyspozycje musimy posiadać, aby się w nim sprawdzić? Podpowiadamy.

​Praca w biurze podróży – z czym się wiąże?

Praca w biurze podróży i związane z nią obowiązki są uwarunkowane tym, na jakie stanowisko będziemy aplikować. Jeśli nasz wybór padnie na najbardziej popularne czyli specjalistę do spraw obsługi klienta, wówczas musimy liczyć się z szeregiem obowiązków, jakie będą wpisywały się w oczekiwania naszego potencjalnego pracodawcy.

Będziemy odpowiedzialni nie tylko skrojenie klientowi oferty wycieczki na miarę jego oczekiwań, jak również możliwości finansowych, ale również za kompleksowe doradztwo i przeprowadzenie go przez cały proces finalizacji zakupu, a następnie wyjazdu. Nie bez znaczenia pozostaje także nasza rola w postaci udzielania kompleksowych porad w zakresie wyboru kierunków podróży, opowiadanie o danych kierunkach, zarządzania rezerwacjami, a ponadto rozwiązywania problemów, które mogą pojawić się zarówno przed wylotem (odwołanie rezerwacji etc.), jak i po dotarciu na miejsce.

​Pracownik biura podróży i jego kwalifikacje

Jeśli chcemy pracować w biurze podróży nie powinniśmy na pewno być zamknięci na nowości, na poznawanie świata, jak również zmaganie się często z bardzo trudnymi do spełnienia oczekiwaniami klientów. O ile jest to praca bardzo rozwijająca i poszerzająca horyzonty, o tyle wiąże się często z działaniem pod presją czasu, jak również umiejętnością opanowania emocji. Dobry pracownik podróży jest otwarty na świat oraz na klientów – dba o ich komfort, jak również zapewnia mu maksymalne bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia pozostają także rzecz jasna umiejętności jakie posiada dobry marketer – oprócz tego, że sprzedajemy wycieczkę i staramy się zachować w tym odpowiednie standardy, to przy tym musimy ją jeszcze odpowiednio zareklamować. O ile wykształcenie kierunkowe na wspomniane stanowisko nie jest obligatoryjne, o tyle jeśli chcemy rozwijać się w pracy w turystyce warto jest postawić na studia o kierunku turystyką. Kiedy jest już na to za późno – nic straconego. Na rynku jest sporo kursów dzięki którym szybko możemy przygotować się do zawodu. Rynek pracy jest dość elastyczny i ofert w biurze podróży nie brakuje zarówno w dużych miastach takich jak https://www.dziswlodzi.pl/artykuly/roznosci/jak-obecnie-w-lodzi-znalezc-atrakcyjne-oferty-pracy, jak i mniejszych miejscowościach. Najważniejsze jest to, aby przed podjęciem decyzji o aplikowaniu na stanowisko związane z tą branżą zdać sobie sprawę z tego, że wiąże się ono z poszerzaniem wiedzy o świecie – w końcu będziemy osobami rekomendującymi dane kierunki. Warto także liczyć się z sytuacjami stresującymi, jednak mieć na uwadze także to, że rekompensatą za nie będzie wpływ na to, że klient dzięki nam spędził cudowne chwile.