Pytanie postawione w tytule z całą pewnością jest bardzo kontrowersyjne. Odpowiedź na to pytanie powinna być jedna. Nigdy po spożyciu alkoholu nie możesz jeździć pojazdem mechanicznym. Jednakże jako adwokat muszę powiedzieć, że nie jest to takie oczywiste.
W niniejszym artykule odpowiem na pytanie, kiedy można jeździć po alkoholu. Zapraszam!
Kwestia legalności poruszania się pojazdem mechanicznym po drogach została poruszona w paru aktach prawnych. Ogólnie rzecz ujmując prawo polskie rozróżnia dwa stany – stan po użyciu alkoholu oraz stan nietrzeźwości. Z pierwszym mamy do czynienia, kiedy w 1 dm sześciennym wydmuchiwanego powietrza znajduje się od 0,1 do 0,25 mg lub też stężenie alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila. Można wyciągnąć z tego taki wniosek, że jazda, podczas gdy stężenie alkoholu we krwi wynosi poniżej 0,2 promila jest dopuszczalna (https://autoadwokat.pl/jazda-po-alkoholu-co-grozi/).
Jazda po alkoholu – konsekwencje
Jednakże należy zwrócić uwagę na parę kwestii. Po pierwsze na dokładność pomiaru. Policyjne podręczne aparatury cechują się dokładnością wynoszącą około 0,03 mg. Nie ma gwarancji, czy dostępne w obrocie publicznym alkomaty nie będą posiadały większego błędu pomiarowego. Oznacza to, że dokonując pomiaru wynoszącego 0,07 możemy dopuścić się również wykroczenia.
Drugą kwestią jest różnorodność regulacji odnoszących się do jazdy po alkoholu w całej Unii Europejskiej. Każdy kraj posiada własne uregulowania prawne dotyczące jazdy po alkoholu. Powyżej przytoczone stężenia odnoszą się wyłącznie do terenu Rzeczpospolitej Polskiej. W innych krajach dopuszczalne stężenie może być znacznie wyższe, a w innych jakiekolwiek ślady alkoholu sprawiają, że dopuszczamy się czynu zabronionego.
Zobacz również: Jazda po alkoholu – kara grzywny, czy więzienie? (http://portalnews.pl/jazda-po-alkoholu-kara-grzywny-czy-wiezienie/)
Istotna kwestia jest również to, co nam grozi, jeśli jednak stężenie alkoholu w naszym organizmie jest większe. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych. W przypadku wykroczeń najczęściej będziemy mieli do czynienia z karą grzywny. Oprócz powyższego grozi nam również zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na co najmniej 6 miesięcy.
Jeśli jednak popełniamy już przestępstwo, to za ten czyn grozi nam grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch. Dodatkowo będziemy musieli zapłacić minimum 5 tys. zł na rzecz funduszu osób pokrzywdzonych przestępstwem i pomocy postpenitencjarnej oraz orzeczony zostanie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 3 do 15 lat.
Artykuł powstał we współpracy z portalem: https://autoadwokat.pl/
Leave a Reply