Jak wynika z badań, lubimy latać samolotem i robimy to coraz częściej. Jednak dla wielu z nas bilety lotnicze są wciąż za drogie, co jest przeszkodą w spełnianiu podróżniczych marzeń. Jak i kiedy kupować bilety lotnicze, żeby polecieć na urlop już za kilkadziesiąt złotych?
Według prognoz Urzędu Lotnictwa Cywilnego coraz więcej podróżnych w naszym kraju będzie wybierać samolot – ich liczba na polskich lotniskach w 2030 roku ma wynosić 60 milionów. Jednak wciąż dla wielu z nas podróże pozostają w sferze marzeń. Aż 43% ankietowanych w badaniu CBOS Czego życzyć Polakom w 2019 roku? wskazało, że na odkrywanie świata chciałoby poświęcać więcej czasu. Przeszkodą często są finanse, jednak obecnie, żeby podróżować w ciekawe miejsca, wcale nie trzeba wydawać wiele. Każdy z nas jest w stanie kupić bilety lotnicze w naprawdę atrakcyjnych cenach.
Od czego zależą ceny biletów lotniczych?
Jest wiele czynników, które mają wpływ na koszt biletów lotniczych. Na cenę, którą ostatecznie płacimy, składają się m.in. kwestie związane z popytem na dany lot oraz opłaty ponoszone przez przewoźników z tytułu eksploatacji maszyn. – Średnie ceny przelotów związane są przede wszystkim z liczbą kilometrów, które chcemy przemierzyć, a więc z ilością zużytego paliwa. Stanowi ono znaczną część kosztów ponoszonych przez przewoźników lotniczych. Dalsze kierunki będą zatem przeważnie droższe, niż krótkie trasy – tłumaczy prezes Portu Lotniczego Lublin, Krzysztof Wójtowicz. Stawki kształtują też: zainteresowanie konkretnym połączeniem wśród podróżnych, planowana data przelotu oraz termin rezerwacji miejsca na pokładzie. Im więcej podróżujących przemieszcza się na danej trasie, tym korzystniejsze mogą być oferty. Wyjątek stanowią w tym przypadku nowo otwarte trasy, które obejmowane są promocjami, by zachęcić klientów do podróży.
Kiedy szukać korzystnych ofert?
Chcąc nabyć bilety lotnicze w okazyjnej cenie, należy uważać, by nie przeglądać ofert w tym samym czasie, co wielu innych potencjalnych podróżnych. – Szukając atrakcyjnych ofert, powinno się wystrzegać robienia tego w chwilach wzmożonego zainteresowania lotami – zaznacza Krzysztof Wójtowicz. Według raportu Travel Pricing Outlook 2019 najrozsądniej jest rozglądać się za biletami w weekend. Jak wynika ze statystyk, można za nie zapłacić o 20 procent mniej niż w pozostałe dni tygodnia, a w niektóre niedziele – nawet o 36 procent taniej. Najdrożej zakupy mogą kosztować natomiast w czwartki i piątki – na zgłębianie ofert i rezerwację miejsc decyduje się wtedy najwięcej osób. Na kupno najlepiej znaleźć czas w ciągu dnia, gdy większość ludzi przebywa w pracy. Wieczorem odnotowuje się bowiem wyższe zainteresowanie systemami rezerwacyjnymi przewoźników, przez co ceny mogą być windowane.
Najlepsze dni na podróż
Statystycznie tańsze przeloty odbywają się we czwartki i w piątki, najwięcej zaś kosztują podróże w niedziele. Bilety są także droższe w gorących okresach turystycznych, czyli w miesiącach letnich (od czerwca do sierpnia) i zimą (w grudniu oraz w styczniu). Jeśli istnieje taka możliwość, warto zaplanować lot poza datami ważnych świąt, kiedy wiele osób wraca do domu z delegacji czy dłuższych weekendów – w dni wolne również obserwuje się wzmożony ruch pasażerski związany z urlopami.
Ile czasu przed lotem rezerwować bilety?
Podróże tradycyjnymi liniami lotniczymi dobrze zaplanować z dużym wyprzedzeniem. Zakłada się, że im dalej od daty wylotu, tym tańsze są bilety. Zdaniem specjalistów najlepiej rezerwować przelot 6-8 tygodni przed podróżą. Jak tłumaczy Tomáš Dostál, Airport Partnerships Manager w Kiwi.com, wynika to ze stosowania przez przewoźników tzw. progów taryfowych. – Przeważnie pierwsze bilety sprzedawane na dany lot oferowane są w najniższych cenach, a wraz z rosnącą liczbą wykupionych miejsc koszt wzrasta – mówi Tomáš Dostál i dodaje – Nie warto też liczyć na promocje typu last minute – oferują je z reguły jedynie linie czarterowe, które wyprzedają wolne miejsca kilka dni przed lotem. Jeśli więc mamy możliwość wybrać się w podróż spontanicznie, bez zaplanowanego kierunku oraz daty, to możemy polecieć na urlop naprawdę niedrogo. Ceny przecenionych biletów czarterowych zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych w jedną stronę.
Leave a Reply