Rajd Dakar to jedna z najbardziej znanych imprez w świecie motoryzacyjnym. Przez wielu uważana jest za najtrudniejszy wyścig na naszej planecie. Od wielu lat sympatycy Dakaru ekscytują się kolejnymi edycjami, a kierowcy od dawna zmagają się z ekstremalnymi warunkami podczas licznych tras terenowych. Jak to się wszystko zaczęło? Kiedy miał miejsce pierwszy rajd? Jak przez lata zmieniał się wyścig i czemu wędrował z kontynentu na kontynent?
Rajd Dakar (https://dakar.pl/) miał swój początek w 1997 roku, gdy Francuz Thierry Sabine brał udział w wyścigu Abidżan-Nicea. W pewnym momencie źle skręcił na trasie i zabłądził, po czym szukając odpowiedniej drogi pokonywał kolejne kilometry pustynnego obszaru. I tam zrodził się w jego głowie pomysł, że taki teren idealnie nadaje się do przeprowadzenia Rajdu. Sabine szczęśliwie odnalazł się i jeszcze w grudniu tego samego roku zorganizował pierwszy przejazd, który rozpoczynał swoją trasę w Paryżu, a kończył się senegalskim Dakarze (stąd też powstała historyczna nazwa Paryż-Dakar).
Rajd Paryż-Dakar – pierwsza edycja
Pierwsza edycja Rajdu (Paryż) Dakar odbyła się dwanaście miesięcy później, w 26 grudnia 1978 roku. W pierwszym wyścigu udział wzięły 182 samochody i motory, a długość tras wynosiła 10 tysięcy kilometrów i przechodziła przez dwa kontynenty: Europę i Afrykę. Pierwszym zwycięzcą był Francuz Cyril Neveu, który zameldował się na mecie na motorze Yamaha 500 XT. W kategorii samochodów wygrał duet Alain Génestier i Joseph Terbiaut. Premierowy Rajd Dakar ukończyły 74 pojazdy, czyli mniej niż połowa startujących w tej odbywającej się w ekstremalnych warunkach imprezie. Następna edycja odbyła się już na trasie Paryż-Algier-Dakar i mniej więcej w takim układzie obowiązywała do 1988 roku. W tym czasie kategorię motocyklów zdominował Neveu, który triumfował jeszcze ośmiokrotnie. Lecz oprócz rywalizacji czysto sportowej miały miejsce również smutne wydarzenia. Aż ośmiu uczestników zginęło, w tym sam jego pomysłodawca Thierry Sabine. W 1986 roku, w który wybierając się helikopterem w Mali na kontrolę kolumny rajdu wraz z pilotem w trakcie trwania burzy piaskowej, zderzyli się z wydmą, co skończyło się dla nich tragicznie.
Rok 1989 przyniósł drastyczne w dotychczasowym przebiegu trasy rajdu Dakar. Teraz wyścig nie przebiegał już z Paryża do Dakaru przez Algier, lecz przez Tunis. Z kolei w latach 1990-1991 trasa rajdu została po raz kolejny zmodyfikowana. Ominięto m.in. Algierię, a trasa przebiegała wówczas przez Trypolis. W 1992 roku rajd Dakar odbył się na linii Paryż-Kapsztad, która liczyła ponad 12 tysięcy kilometrów i podzielona została aż na 22 etapy. W 1995 roku zmieniło się miejsce startu wyścigu – rajd nie zaczynał się już w Paryżu, a w Grandzie. Zawody ponownie rozpoczęły się w Paryżu dopiero w 1998 roku.
Leave a Reply