Kazimierz Dolny jest urokliwym miastem znajdującym się w województwie lubelskim, powiecie puławskim. Miasteczko leży obok Małopolskiego Przełomu Wisły, w zachodniej części Płaskowyżu Nałęczowskiego. słynie z licznych zabytków, z których najbardziej rozpoznawalna jest Starówka. Pełna brukowanych uliczek, zabytkowych kamienic, przesiąknięta niesamowitym klimatem. Kazimierski Kogut- symbol miasteczka, ruiny zamku, to niewątpliwie warte zwiedzenia miejsca.
Bogata architektura Kazimierza zachwyci każdego, warto jednak pamiętać, że miasto i jego okolice to nie tylko zabytki. W okolicach miasta znajdują się także wyjątkowe wąwozy lessowe.
Wąwozy Kazimierza Dolnego
Wąwozy lessowe otaczające Kazimierz to zdecydowanie miejsca warte polecenia. Wąwóz lessowy to wydłużona, wklęsła forma ukształtowania terenu o płaskim dnie i urwistych zboczach. Wąwóz powstaje na podłożu lessowym w wyniku erozyjnej działalności wody. Ulewne deszcze doprowadzają do powstania małych dolinek, które z czasem pogłębiają się i powiększają.
Wąwóz może być porośnięty roślinnością na zboczach. Można tu także obserwować systemy korzeniowe.
Ta forma ukształtowania terenu prezentuje się w pełnej krasie w okolicach Kazimierza dolnego. Warto wybrać się tutaj na wyprawę. Poznaj najpopularniejsze wąwozy Kazimierza.
Wąwóz Korzeniowy Dół
Uznawany przez mieszkańców za najpiękniejszy wąwóz w tej okolicy. Jest jednym z krótszych- liczy zaledwie 700m, ale zdecydowanie potrafi zauroczyć. Jest to swoista papryczka chili wśród wąwozów- na niewielkiej powierzchni skondensowała się wielka moc- odsłonięte korzenie drzew tworzące urokliwa plątaninę, ściany wznoszące się na wysokość od 2 do 8 metrów, urokliwa ścieżka, łatwa do przejścia nawet dla mniej wprawnych turystów. To wszystko sprawia, że żadna wycieczka do Kazimierza nie powinna się odbyć bez zahaczenia o ten wąwóz.
Dodatkową zaletą jest fakt, że można tutaj dojść z centrum zaledwie w 30 minut. Dla leniuchów parking w cenie 5 złotych. Wstęp do wąwozu wynosi 2 złote- nie jest to zatem droga impreza.
Wąwóz Śmierci
Głęboczyzna czyli inaczej Wąwóz Śmierci przyciąga nie tylko mroczną nazwą. Nazywany w ten sposób głównie przez starszych mieszkańców miasta, określenie to zawdzięcza trasie, która można do niego dotrzeć. Wiedzie ona przez ulice Cmentarną, a sam wąwóz położony jest w południowej części Kazimierza- przy cmentarzu. Wąwóz Śmierci to potoczna nazwa. Oficjalne określenie wbrew pozorom nie pochodzi od głębokości. Wywodzi się ona po prostu od nazwiska dawnego właściela gruntów, na których leży wąwóz- Głęboczyńskiego.
Wąwóz ten wyróżnia się spośród pozostałych kamiennym mostem, który nad nim góruje. Został on zaprojektowany przez Karola Śicińskiego. Trasa zajmuje kilkaset metrów i w większości jest wyrównana więc to miły spacer także dla osób starszych czy dzieci.
Wąwóz na Niezabitowskiego
Wejście do wąwozu znajduje się obok chałupy Niezabitowskich. Jest to zabytkowa stara chata z XVII wieku. Prowadzi przez niego popularna trasa spacerowa i rowerowa. Inna nazwa wąwozu to „Na Przychodnia”. Spośród pozostałych wyróżnia go fakt, że powstał na skutek działalności człowieka. Przebiega przez niego czerwony szlak NordicWalking. Jego dno wyłożone jest betonowymi kratkami dzięki czemu można wybrać się tutaj na spacer z dzieckiem w wózku.
Który wąwóz w okolicy Kazmierza Dolnego wybrać? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zdecydowanie za najciekawszy uznawany jest Korzeniowy Dół, jednak pozostałe też mają swoje zalety. Najlepiej odwiedzić kilka, a nawet wszystkie. Wszystko zależy od czasu i możliwości.
Leave a Reply