Jura Krakowsko-Częstochowska – aktywne wakacje w Polsce

Osoby chcące aktywnie spędzić urlop lub wakacje z rodziną mają bardzo duży wybór na terenie kraju. Nie trzeba wybierać dalekich podróży zagranicznych na Bałkany lub do Afryki Północnej, która jest ostatnio mniej popularna ze względu na bezpieczeństwo. Opcją do aktywnego wypoczynku może być Wyżyna Krakowsko-Częstochowska. Tu każdy znajdzie coś dla siebie.

Najbardziej rozpoznawalną atrakcją Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej jest Szlak Orlich Gniazd. Nazwa pochodzi od zamków, warowni i strażnic korzeniami sięgających do czasów panowania króla Kazimierza Wielkiego. Dawniej budowle te pełniły funkcję obronną i strzegły granicy Królestwa Polskiego. Dziś są to przeważnie malownicze ruiny otoczone legendami rozpalającymi wyobraźnię miłośników dawnych dziejów.

Szlak Orlich Gniazd – Jura Krakowsko-Częstochowska

Szlak Orlich Gniazd to trasa licząca niemal 200 kilometrów. Do każdej z atrakcji na trasie można dojść pieszo, przejechać konno, na rowerze lub samochodem. Jest to jedna z tych atrakcji w kraju, które są przystępne dla każdego, zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla osób starszych. Piesze, konne lub rowerowe przemierzanie trasy pomiędzy poszczególnymi warowniami jest przeznaczone dla najwytrwalszych. Aby tego dokonać trzeba mieć już jakieś doświadczenie i kondycję. Na szczęście po drodze można wynająć pokój, domek letniskowy lub po prostu miejsce na polu namiotowym. To, co wybierzemy zależy od potrzeb i zasobności portfela. Jest w czym wybierać.

Podczas podróży po szlaku orlich gniazd nie da się nie zahaczyć o najmniejszy park narodowy w Polsce, a mianowicie o Ojcowski Park Narodowy, w którym można zobaczyć ruiny zamku w Ojcowie, a także Zamek na Pieskowej Skale, który był plenerem podczas kręcenia pierwszej części Trylogii Henryka Sienkiewicza pt. „Ogniem i Mieczem”. Ojcowski Park Narodowy to gratka dla miłośników flory i fauny. Obcowanie z przyrodą bardzo uspokaja i czyni nas bardziej wrażliwymi na jej piękno. Do innych atrakcji Ojcowskiego Parku Narodowego należy m. in. maczuga Herkulesa, Kaplica na Wodzie czy Grota Łokietka. Z każdym z tych miejsc związana jest legenda. Dzieci i miłośnicy podań będą zachwyceni.

Poza różnego rodzaju formami przemieszczanie się warto nadmienić, że Jura Krakowsko-Częstochowska to raj dla wspinaczy. Olbrzymia ilość naturalnych ścianek wspinaczkowych sprawia, że jest to doskonały wybór dla miłośników sportów ekstremalnych. Można przy tym podziwiać niesamowite widoki. Sama Wyżyna Krakowsko-Częstochowska jest również znakomitym treningiem przed wyjazdem w wysokie góry. Liczne przewyższenia będą znakomitym testem dla naszej kondycji.