Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – co to jest?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - co to jest?

Powoli zaczyna się sezon wakacyjny. Wiele osób postanowi swoje wczasy spędzić za granicą. Mimo pięknych widoków i mocy atrakcji w ojczystym kraju nadal coraz chętniej wybieramy się na obce tereny. Powodem tego jest poznanie innej kultury, odpoczynek od przeludnionych polskich kurortów, gdzie nie zawsze kultura i dobre maniery są nadto okazywane.

Również chęć zobaczenia innego kraju, pięknych krajobrazów i malowniczych miasteczek, coraz bardziej wypędza nas za granicę ojczystego kraju. Warto jednak jeszcze przed wyjazdem zadbać o swoje zdrowie, nie tylko w aspekcie fizycznym, ale także niejako papierowym. Leczenie w hiszpańskich, czy też greckich szpitalach nie musi należeć do najtańszych, dlatego warto skorzystać z udogodnień EKUZ. Co to jest? Gdzie można wyrobić?

Co to jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest niezbędnym dokumentem, który pozwala zaoszczędzić pieniądze w przypadku niespodziewanego wypadku, czy nabawienia się urazu i konieczności wizyty w zagranicznym szpitalu. Zapewnia ona bowiem podstawową opiekę medyczną podczas zagranicznego wyjazdu. Ponadto dzięki niej można korzystać z opieki zdrowotnej danego kraju na takich samych zasadach jak obywatele, którzy go zamieszkują.

W jakich krajach działa EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wbrew powszechnym opiniom nie działa we wszystkich krajach. Jest ona respektowana we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz EFTA, czyli w Norwegii, Liechtensteinie, Islandii oraz Szwajcarii. Ponadto regulacje wspólnotowe z zakresu podstawowej opieki medycznej obowiązują również na terenach francuskich, hiszpańskich i portugalskich. Mowa tu głównie o wyspach, takich jak Martynika, Ibiza, Majorka i kilku innych, należących do tych państw.

Na jak długo wydawana jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest wydawana każdemu obywatelowi Polski, który złoży stosowny wniosek. Ponadto musi on opłacać także ubezpieczenie zdrowotne w Polsce. Wyrobienie EKUZ jest w pełni darmowe, jednak jej okres ważności może być różny, w zależności kto się o nią stara.

W większości przypadków jest ona wyrabiana na okres jednego roku. Wyjątkiem są, chociażby bezrobotni, którzy są zarejestrowani Powiatowym Urzędzie Pracy. W ich przypadku karta EKUZ wyrabiana jest na okres dwóch miesięcy. Natomiast osoby, które pobierają emeryturę, kartę mają ważną przez pięć lat.