Chorwacki Dubrownik stał się w ostatnich latach miejscem wyjątkowo chętnie odwiedzanym przez turystów z całego świata. Niewątpliwie wpłynęła na to popularność serialu „Gra o tron”, który wykorzystywał uroki właśnie dubrownickich plenerów do kreacji fantastycznego świata George’a R. R. Martina. W niniejszym tekście przekonamy jednak, że atrakcje „perły Adriatyku” posiadają urok najzupełniej rzeczywisty.
Stradun
Najbardziej reprezentacyjną osią Starego Miasta jest długa na około 300 metrów ulica nazywana Stradun. Tą właśnie ulicą przechadzają się najchętniej grupy turystów, chcąc zaznać dubrownickiego klimatu. Cechą charakterystyczną jest w tym wypadku powierzchnia z wypolerowanego wapienia, co też nadało arterii przydomek „ulicznego salonu”. Jednak najbardziej niesamowite wrażenie to miejsce ujawnia dopiero po zmroku, gdy blask latarni odmienia Stradun w emanującą mlecznym blaskiem drogę.
Fort Lovrijenac
Tymczasem poza murami miejskimi, umiejscowiony na malowniczym skalnym półwyspie, wygląda ku Morzu Adriatyckiemu, fort Lovrijenac (https://nawakacje.eu/fort-lovrijenac-chorwacja/), biorący swą nazwę od imienia Świętego Wawrzyńca. Ta budowla stanowiła rygiel, zabezpieczający miasto przed zakusami floty licznych nieprzyjaciół, którzy byliby skłonni posiąść bogate, słynące z kupiectwa miasto. Obecnie teren fortyfikacji, oprócz zwyczajnej dostępności dla zwiedzających, stanowi również romantyczną scenerię do odgrywanych w tym miejscu przedstawień teatralnych i festiwali.
Pałac Rektorów
Pałac Rektorów to kolejne z miejsc, które koniecznie należy odwiedzić przebywając w Dubrowniku. Fani serialowego hitu „Gra o tron” na pewno rozpoznają m.in. dziedziniec, gdzie kręcono wiele spośród scen produkcji HBO. Sama budowla została pierwotnie zaplanowana jako rezydencja gotycka. Wraz z czasem i zmiennością architektonicznej mody, w surową sylwetkę średniowiecznego pałacu, wkomponowano również elementy renesansowe i barokowe. Nazwę swoją zawdzięcza rezydowaniu w jego wnętrzu rektorów Republiki Ragusy. Obecnie na terenie kompleksu znajduje się niewielkie muzeum, w którym można podziwiać historyczne precjoza: meble, zegary i dzieła sztuki, a także inwentarz wojenny z dawnych wieków.
Pałac Sponza
Następny ze wspaniałych dubrownickich rezydencji znajduje się przy dobrze nam już znanej ulicy Stradun. Pałac Sponza podobnie jak Pałac Rektorów łączy w swej architekturze styl gotycki z renesansowym. Jego nazwa odwołuje się do łacińskiego „spongia”, co znaczy „gąbka” – wysnuwano stąd przypuszczenie, że jego pierwotnym przeznaczeniem było magazynowanie wody deszczowej. W swoich dziejach pałac pełnił wszelako rozliczne funkcje. Był m.in siedzibą akademii, mennicy, banku, izby celnej, a wreszcie zbrojowni. Obecnie znajduje się w nim Miejskie Archiwum ale bynajmniej nie znaczy to, aby budynek został wyłączony z turystycznego życia miasta. To właśnie na terenie pałacu dokonuje się rokrocznie inauguracja Letniego Festiwalu w Dubrowniku. Jeśli więc wybierzecie się nad Adriatyk w sezonie letnim, koniecznie powinniście przekroczyć pałacowe progi.
Leave a Reply