Bezpieczny wypoczynek nad wodą – jakich zasad należy przestrzegać?

W wolnym czasie, kiedy na zewnątrz panuje piękna pogoda wiele osób chętnie wybiera się nad wodę. Wypoczynek nad wodą jest bardzo przyjemny i ma swój niepowtarzalny urok. Podczas upałów jest to, wręcz idealne miejsce na relaks. Przed takim wyjazdem warto jednak przypomnieć sobie zasady bezpiecznego zachowania nad wodą.

O czym zatem musimy pamiętać spędzając swój wolny czas nad wodą?

Żeby nasze wakacje nad wodą były bezpieczne musimy stosować się do kilku ważnych zasad. Podczas planowania urlopu pamiętajmy przede wszystkim o tym, żeby na wypoczynek nad wodą wybierać tylko te miejsca, które są strzeżone. Jest to bardzo ważne, ponieważ pływanie w miejscu niedozwolonym może mieć tragiczne skutki. Jak powszechnie wiadomo do wody nie wolno pod żadnym pozorem wchodzić po spożyciu alkoholu. Warto zaznaczyć, że niewskazane są także kąpiele bezpośrednio po spożyciu posiłku, szczególnie tego ciężkostrawnego. Do wody nie powinniśmy wskakiwać również wtedy, gdy jesteśmy rozgrzani. Zasadą, której zawsze należy przestrzegać jest natychmiastowe zakończenie kąpieli w sytuacji, kiedy poczujemy się źle np. przy nagłym uczuciu zimna lub przy pojawieniu się złego samopoczucia. Żebyśmy mogli zapewnić sobie jeszcze większe bezpieczeństwo zwracajmy uwagę na to, żeby kąpać się w grupie i nie odpływać od wyznaczonych strzeżonych miejsc na kąpielisku. Nigdy nie powinno się także przeceniać swoich możliwości, ani też skakać na głowę do nieznanej wody. Taki skok może się, bowiem skończyć kalectwem. Pamiętajmy o tym, że brawura nad wodą nie jest wskazana.

Jakich jeszcze zasad należy przestrzegać, aby zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo?

W trosce o bezpieczeństwo swoje i innych osób, ale również ze względu na kulturę osobistą i stan środowiska naturalnego do wody pod żadnym pozorem nie należy wrzucać śmieci ani szkła. Jeżeli zaś zobaczymy osobę, która się topi to w pierwszej kolejności powinniśmy wezwać pomoc lub poprosić kogoś o wezwanie pomocy. Należy zaznaczyć, że w wodzie to tonący jest zawsze silniejszy, dlatego nie powinno się bezpośrednio do niego podpływać, ponieważ może on pociągnąć nas za sobą. Trzeba także dodać, że podjęcie samodzielnej akcji ratowniczej jest bardzo ryzykownym działaniem. Najlepiej w takiej sytuacji podać osobie tonącej przedmiot, który utrzymuje się na wodzie. Może to być materac, koło czy nawet spodnie. Jeżeli uda się nam wyciągnąć taką osobę na brzeg przed przybyciem pomocy to jak najszybciej powinniśmy przystąpić do reanimacji. Po udrożnieniu dróg oddechowych i odchyleniu głowy do tyłu należy rozpocząć resuscytacje krążeniowo – oddechową i prowadzić ją aż do czasu przybycia karetki pogotowia ratunkowego. Więcej przydatnych informacji i porad na tematy związane z codziennym życiem odnajdziemy w artykułach zamieszczonych na serwisie internetowym mentorkiz.pl. Jeżeli więc zastanawiamy się skąd warto czerpać ciekawe informacje o podróżach, sposobach spędzania wolnego czasu, rozrywce, urodzie i zdrowiu to witryna mentorkiz.pl może okazać się idealnym portalem dla nas.