Close
Monday, May 20, 2019
morze bałtyckie - bałtyk

Polacy spędzili tegoroczną majówkę tradycyjnie w kraju – podaje serwis turystyczny Travelist. Najbardziej oblegane były kurorty nadmorskie – ponad 45% podróżujących z Travelist odpoczywało nad Bałtykiem. Co ciekawe, pobyt nad polskim morzem okazał się o 30% droższy niż na chorwackim wybrzeżu Adriatyku. Najwięcej majówkowicze zapłacili za pobyt na Mazurach i w Sudetach.

Wyjątkowo fortunny układ kalendarza na przełomie kwietnia i maja pozwalał w tym roku na organizację aż 9-dniowego odpoczynku od pracy przy okazji majówki. Pomimo to, jak podaje serwis turystyczny Travelist, Polacy decydowali się głównie na wyjazdy w okresie między 1 a 5 maja (niemal 60% rezerwacji użytkowników Travelist). Najczęściej organizowali pobyty 5-dniowe (rezerwacje na 4 noce – 32,3%), nie mniej popularne były także nieco krótsze, 4-dniowe wycieczki (30% bookingów). Co ciekawe, większość pobytów została zarezerwowana ze znacznym wyprzedzeniem. Prawie 30% majówkowiczów dokonywało rezerwacji przeszło 2 miesiące przed planowaną podróżą. Kolejne 32% decydowało o wyjeździe między 30 a 60 dniami przed urlopem. Jedynie niecały 1% wyjeżdżających postanowił wybrać się na spontaniczną wyprawę, dokonując zakupu miejsca w hotelu poniżej 7 dni przed wyjazdem. Co ciekawe, tuż przed majówką – 29.04 – obserwowany był znaczący wzrost wyszukiwań last minute (o około 40%). Podobny trend planowania urlopu ze znacznym wyprzedzeniem daje się zaobserwować także w przypadku planowania Wakacji.

W Polsce najlepiej

Jak wynika z danych Travelist, majówkowicze w przeważającej większości jako cel swoich wypraw tradycyjnie wybierali Polskę, a największą popularnością cieszyły się miejscowości nadmorskie. Aż 45,4% użytkowników korzystających z oferty Travelist wypoczywało w tym regionie. W pierwszej trójce uplasowały się tak popularne kurorty jak Gdańsk, Kołobrzeg i Mielno, które łącznie odpowiadają za prawie 20% rezerwacji. Niecałe 30% podróżujących z Travelist wybrało się zaś w góry, szczególnie często nocując w Karpaczu, Szklarskiej Porębie czy Murzasichlu. Ci zaś, którzy zdecydowali się spędzić majówkę za granicą, za cel wyjazdu obierali głównie sąsiednie kraje: Słowację i Czechy. Powodzeniem cieszyła się także uwielbiana przez Polaków Chorwacja, kusząca podróżujących gwarancją dobrej pogody, która w Polsce w tym okresie bywa kapryśna.

Chorwacja tańsza niż Bałtyk

Według analiz Travelist średnia cena za dobę pobytu w 2-osobowym pokoju hotelowym wraz z wyżywieniem i pakietem atrakcji w Polsce wyniosła w majówkę 323 zł. Spośród polskich regionów najwięcej za pobyt zapłacili wypoczywający na Mazurach (454 zł za dobę) oraz w Sudetach (średnio 425 zł za dobę pobytu). Najbardziej atrakcyjne cenowo oferty na majówkę przygotowali za to właściciele obiektów noclegowych w Tatrach, Małopolsce i na Mazowszu, gdzie średnia cena za dobę pobytu wyniosła około 290 zł za dobę. Co ciekawe, pod względem kosztów zakwaterowania, wypoczynek nad Polskim morzem był niemal o 30% droższy niż na wybrzeżu adriatyckim w Chorwacji.

Majówka to w Polsce jeden z najgorętszych okresów w roku pod względem intensywności ruchu turystycznego, w którym hotele, niezależnie od pogody, odnotowują niemal pełne pokrycie miejsc noclegowych. Co więcej, bardzo duża grupa podróżujących planuje wyjazd majówkowy ze sporym wyprzedzeniem, nawet na kilka miesięcy przed urlopem – mówi Agata Prosińska, Director of Sales & Planning w Travelist – W tym roku, mimo mało wakacyjnej aury, największą popularnością cieszyły się kurorty nadmorskie. Tuż za nimi uplasowały się polskie Tatry, których powodzenie w tym czasie od lat nie słabnie – dodaje.

Przede wszystkim relaks i sport

Jak wynika z danych rezerwacyjnych serwisu, podczas majówkowych wycieczek, spragnieni relaksu Polacy chętnie korzystają z dodatkowych usług i atrakcji oferowanych przez hotele. Duży odsetek rezerwacji zawierał dostęp do strefy wellness, basenów krytych i zewnętrznych oraz zabiegi kosmetyczne w hotelowych strefach spa. Dużą popularnością cieszył się również aktywny wypoczynek – wyjeżdżający równie często wypożyczali w hotelach sprzęt sportowy, na przykład rowery czy kijki do nordic walkingu.

Travelist po udanym okresie majówkowym przygotowuje dla swoich użytkowników najlepsze oferty na wakacje 2019, które od majówki dzielą zaledwie dwa miesiące. Poszukujący pomysłu na urlop mogą liczyć na gorące oferty nad Bałtykiem, w tym m.in. nowoczesnego SU Bałtyk w Kołobrzegu, największego i najnowocześniejszego hotelu Medical Spa na Wybrzeżu – 5-gwiazdkowego hotelu Grand Lubicz Uzdrowisko Ustka czy położonego w sąsiedztwie jednej z najpiękniejszych plaż w naszym kraju – Centrum Solaris w Łazach. Na amatorów nadmorskich kurortów czekać będą ponadto pobyt z atrakcjami w zlokalizowanym między morzem a jeziorem hotelu Blue Marine Mielno czy położonym na najsłynniejszym półwyspie w Polsce – Hotelu Hel****.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *